Twoje dziecko musi przez jakiś czas przyjmować antybiotyk? By wesprzeć jego organizm, warto wprowadzić kilka ważnych zmian do jego codziennego jadłospisu. Jak powinna wyglądać dziecięca dieta przy antybiotykoterapii? Co jeść przy antybiotyku, by szybciej wrócić do pełni sił? Oto kilka wskazówek, które przydadzą się każdej mamie.

Probiotyk – przed czy po antybiotyku?

Jedną z najważniejszych kwestii, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę przy kuracji antybiotykiem, jest uzupełnianie mikroflory bakteryjnej jelit o dobre bakterie. Antybiotyki mogą mieć negatywny wpływ na nasz naturalny mikrobiom: warto więc zapewnić mu w tym czasie dodatkowe wsparcie. Mogą w tym pomóc preparaty zawierające przebadane szczepy bakterii probiotycznych, dostępne w kapsułkach lub w formie kropli (wygodniejszej, jeśli chodzi o młodsze dzieci). Probiotyk najlepiej przyjmować około 2-3 godzin po przyjęciu dawki antybiotyku.

Dieta przy antybiotykoterapii powinna ponadto zostać wzbogacona o produkty fermentowane, uważane za naturalne probiotyki. Jeśli Twoje dziecko nie ma problemów z trawieniem laktozy, podawaj mu kefir, jogurty czy maślankę. Należy jednak pamiętać, że produkty mleczne mogą wchodzić w interakcje z  niektórymi antybiotykami – jeśli masz wątpliwości czy podczas antybiotykoterapii możesz spożywać produkty mleczne porozmawiaj na ten temat z lekarzem lub farmaceutą. „Dobre bakterie” znajdują się też w kiszonkach przygotowywanych w solance, takich jak kiszone ogórki i kapusta. Możesz też podsunąć mu co jakiś czas szklankę naturalnego kwasu chlebowego.

Mikroflorę bakteryjną jelit można też wspomagać poprzez wprowadzenie do diety produktów zawierających prebiotyki – substancje, które stanowią pożywienie dla bakterii probiotycznych. Dobrym ich źródłem są m.in. banany, pomidory, cykoria, pory czy karczochy.

Co jeść przy antybiotyku?

Dziecięcy organizm w trakcie kuracji antybiotykiem potrzebuje też porządnego zastrzyku witamin, składników mineralnych. . W związku z tym dieta przy antybiotykoterapii powinna obfitować w ich łatwo przyswajalne źródła – a więc przede wszystkim warzywa i owoce. Miej jednak na uwadze fakt, że podawane na surowo mogą w tym czasie podrażniać wrażliwy układ trawienny Twojego małego rekonwalescenta.

Zadbaj też o to, by w jadłospisie smyka znalazły się (w lekkostrawnej wersji) źródła pełnowartościowego białka, jak chude mięso i ryby, oraz węglowodanów.

Co jeść przy antybiotyku? Dobrym pomysłem na obiad dla malucha na antybiotyku mogą być więc np.:

  • gotowane na parze warzywa i pierś kurczaka w ziołach
  • gotowana na parze ryba z warzywami i ryżem lub kaszą
  • kremowe zupy warzywne, np. z brokułu czy marchewki
  • ryżowy kleik z sezonowymi owocami
  • gotowana fasolka szparagowa z bułką tartą

Unikaj natomiast podawania dziecku potraw smażonych, pieczonych i sosów na bazie sera i śmietany. Są one zdecydowanie zbyt ciężkostrawne dla osłabionego przez antybiotyk układu pokarmowego malucha. Z tego samego powodu postaraj się też wyeliminować z jego diety niezdrowe przekąski – chipsy, cukierki czy batoniki. Znacznie lepsze będą pełnoziarniste ciasteczka lub domowy kisiel.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here