Wychowanie dziecka,szczególnie w obecnych czasach to ogromne wyzwanie. Rodzice muszą zmierzyć się z wieloma problemami, które pojawiły się wraz z rozwojem internetu i nowoczesnych technologii. Dodatkowo szybkie tempo życia sprawia, że dzisiaj bardzo ciężko jest zapanować nad tym, co dzieje się z naszym dzieckiem. Jak więc być dobrym rodzicem w XXI wieku?

Inspiracje dla rodziców

Będąc młodym rodzicem, nie mamy szansy właściwie mieć doświadczenia w wychowywaniu dzieci. Jedyna nasza styczność z dziećmi, może pochodzić z pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa lub innych dzieci w rodzinie. Jednak to zupełnie co innego, jeżeli przychodzi nam wychować nasze własne dzieci. Z pomocą przychodzą nam porady, starszych, doświadczonych już rodziców, które możemy znaleźć przykładowo na portalach o tematyce parentingowej.

Dowiemy się tam dużo ciekawych rzeczy, przykładowo jakie zabawki edukacyjne wybrać dla najmłodszych lub jakie książki polecieć dla starszych już dzieci tak, aby wspomóc ich rozwój.

Portale tego typu są pomocne także w tak prozaicznych czynnościach, jak wybór szkolnego plecaka, bo przecież skąd świeżo upieczony rodzic ma wiedzieć takie rzeczy, jeśli nigdy wcześniej nie podejmował takich wyborów.

Inne źródła pomysłów

Jeżeli sami nie wiemy jakie metody wychowawcze stosować, a portale takie jak np rodzinnie.pl są z różnych względów nie dla nas warto skorzystać z pomocy starszych, doświadczonych – naszych własnych rodziców, czy nawet dziadków. Chociaż czasem może nam się wydawać, że pochodzą oni z zupełnie innej epoki i nie mają pojęcia o współczesnych dzieciach i ich potrzebach, tak naprawdę mogą być dla nas prawdziwym wsparciem i źródłem inspiracji.

Uniwersalne zasady i wartości przecież nie giną i w każdym pokoleniu są takie same. Zasada szacunku, uczciwości, których przecież nauczyli nas nasi rodzice i dziadkowie, są potrzebne każdemu pokoleniu i takie wartości nie powinny zaginąć. Zanim więc powiemy naszym rodzicom, że ich zasady wychowania są przestarzałe i że dzisiaj żyje się inaczej, zastanówmy się, czy tak naprawdę jest, bo przecież nie wszystko jednak się zmienia.

Jeszcze innym źródłem inspiracji, pomagającym w wychowaniu dziecka, są różnego rodzaju książki. Warto jednak sięgać po pozycje poparte wiarygodnymi badaniami, aby nie wcielać w życie czegoś, co nie zostało faktycznie sprawdzone. W końcu chyba nikt nie chce eksperymentować na swoim dziecku, więc nie warto bawić się w nowe, nieodkryte jeszcze sposoby wychowania. Rzetelna książka może faktycznie dać nam dużo dobrego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here