To, czym jest biegunka nie trzeba nikomu tłumaczyć. Tego nieprzyjemnego doświadczenia zwanego rozwolnieniem doświadcza w swoim życiu każdy człowiek. Dolegliwość ta związana jest z częstym oddawaniem stolca, który przy biegunce najczęściej zmienia swoją płynność i zapach. Dolegliwość szczególnie groźna jest dla noworodków i małych dzieci, u których powoduje szybkie odwodnienie organizmu. Biegunka osłabia organizm, może prowadzić również do poważnych powikłań.

Skąd się bierze biegunka?

Tak na prawdę nie ma skutecznego sposobu na uniknięcie rozwolnienia. Wywołują je rotawirusy (głównie u dzieci), Salmonella, stres, różnego rodzaju alergie, zatrucia na przykład środkami chemicznymi, lekami, rtęcią, zapalenie trzustki lub jelit, czy nawet problemy z hormonami. Biegunki częściej niż przez zatrucie mają podłoże bakteryjne i infekcyjne.  W medycynie wyróżnia się również biegunkę przewlekłą, która może trwać nawet kilka miesięcy.

Leczenie biegunki może odbyć się bez pomocy lekarza specjalisty, jednak szczególnie w przypadku dzieci, lepiej zasięgnąć porady pediatry, który zdiagnozuje przyczynę rozwolnienia i zastosuje odpowiednie leczenie.

Dieta przy biegunce

Cierpiący na biegunkę przede wszystkim powinni dużo pić, by zapobiec odwodnieniu. Najlepiej jeśli osoba mająca rozwolnienie wypije 2, 3 litry płynów. Równie ważna jest odpowiednia dieta przy biegunce, która najlepiej aby była lekkostrawna, by nie obciążać dodatkowo żołądka. Wskazane są owoce takie jak banany, morele, porzeczki (szczególnie czarne), jagody. Obok owoców należy spożywać warzywa. Tutaj z kolei najlepiej nadają się ziemniaki, dynia czy też marchew.

Należy jeść zboża z rodziny wiechlinowatych. Brzmi dziwnie? Niekoniecznie. Do zbóż z rodziny wiechlinowatych należą ryż, czy kasza jęczmienna, które znajdziemy w każdej kuchni. Przy biegunce przegryzać można suchary lub nawet suchy, stary chleb. Pić można mocną, niesłodzoną herbatę (cukier w każdej postaci jest podczas biegunki niewskazany), różne napary ziołowe na przykład z rumianku, lukrecji, czy piołunu, wodę, która najlepiej jeśli będzie wysoko zmineralizowana. Biegunka czyni w organizmie ogromne spustoszenie, więc bardzo ważne jest przestrzeganie powyższych wskazówek dotyczących odżywiania. Odpowiednia dieta przy biegunce złagodzi jej skutki i skróci czas trwania choroby.

Czego nie wolno?

Wiemy już co jeść podczas rozwolnienia, czego zatem nie wolno spożywać? Należy na jakiś czas odstawić kawę i alkohol. Niewskazane są soki z jabłek i śliwek. Jak już wcześniej wspomniałem, należy unikać cukru w każdej postaci. Nie pomoże jedzenie tłustych mięs, pełnoziarnistego pieczywa, czy zup zabielanych śmietaną. Należy odstawić także warzywa typu brokuł, kalafior, rośliny strączkowe. Należy zaniechać stosowania ostrych przypraw i jedzenia pikantnych dań.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here