Strach przed dentystą, szczególnie u dzieci, to nic nowego – w końcu złe przygotowanie swojej pociechy z oswojeniem się z wizytami u stomatologa jest rzeczą dość częstą. Aby więc nie popełnić ponownie tego błędu, dobrze jest zbudować w dziecku pozytywne skojarzenia związane z dentystą. Jak? Umówić go na bezbolesne, łagodne zabiegi.

Dzisiejsza stomatologia stawia sobie komfort psychiczny pacjenta na pierwszym miejscu. I to niezależnie od jego wieku – dzieci są jednak w tym przypadku wyjątkowe, gdyż od najmłodszych lat budujemy wizerunek dentysty na podstawie pierwszych wizyt i zabiegów, który pozostaje z nami aż do późnej starości. Dlatego ważne jest, aby na sam początek pójść z maluchem do stomatologa na wizytę adaptacyjną, czyli kompletnie wolne od zabiegów spotkanie, podczas którego dziecko poznaje bliżej gabinet, lekarza, jak i sprzęt.

Kolejnym krokiem mogą pierwsze zabiegi. Co się na nie składa?

Laser diagnostyczny

Laser może i brzmi groźnie, ale jest to w pełni bezpieczny i bezbolesny zabieg. Zwykle mają one postać długopisu, dzięki czemu są łatwe w obsłudze i nie wywołują niepokoju u pacjenta. Sprawdza się nim wszelkie przebarwienia oraz plamy na zębach oraz ocenia czy są zmianami odwracalnymi, czy też nie. Jeżeli są wcześnie wykryte dentysta może przeprowadzić leczenie próchnicy praktycznie bezboleśnie. Laser diagnostyczny jest niezwykle skuteczny – ma około 90% wykrywalności nawet najmniejszych defektów, co jest o 80% więcej niż w przypadku lusterka i zgłębnika.

Lakierowanie zębów

Dentysta najpierw dokładnie oczyszcza wszystkie zęby dziecka, aby potem pokryć ich powierzchnię lakierami z fluorem. Pozwala to na obniżenie ich podatności na próchnicę. Co więcej, robi się to zarówno na zębach stałych, jak i mlecznych.

Nałożony lakier utrzymuje się od kilku godzin do nawet kilku tygodni. Ulepsza wchłanianie jonów fluorowych zawartych w paście do szkliwa zębów, dzięki czemu ich kondycja i odporność jest zwiększona. Zabieg ten przeprowadza się 2-4 razy rocznie – najlepiej jest to robić wiosną i jesienią. Służy to zapobieganiu powstania próchnicy u dzieci (oraz wokół wypełnień), a także naprawia przebarwienia i próchnicę początkową.

Lakowanie

Lakowanie to nic innego jak uszczelnianie zębów. Wypełnia się zgłębienia i bruzdy substancją zwaną lakiem szczelinowym, zwanym również uszczelnianiem bruzd. Zawiera on związki fluoru chroniące zęby i jamę ustną przed próchnicą. Lakowanie przeprowadza się zazwyczaj w przypadku zębów szóstych (tzw. „szóstki”), u których występuje zagrożenie próchnicy. Pojawiają się one w około 6 roku życia.

Przed tym zabiegiem warto najpierw sprawdzić wszystkie zęby laserem diagnostycznym, gdyż może się pojawić niewidoczny gołym okiem ubytek. Należy go wykonać natychmiast po tym, jak wszystkie zęby zostaną wyrżnięte (staną się stałymi), ponieważ podczas uszczelnienia musi być odizolowany od jamy ustnej.

Dentysta dla dzieci to osoba cierpliwa, miła i chętna do pomocy. Zawsze dba o dobro i komfort psychiczny dziecka podczas każdej wizyty – stąd popularność bezbolesnych zabiegów, które jednocześnie chronią zęby malucha przed próchnicą i oswajają go z wizytami.

Artykuł powstał przy współpracy z gabinetem Primadent Stomatolog.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here