Zarówno ubranka, jak i ręczniki czy ściereczki, które będą miały kontakt ze skórą dziecka, powinny być wyprane zawsze, gdy pojawi się na nich jakiekolwiek zabrudzenie.

Delikatny organizm niemowlęcia nie posiada jeszcze w pełni wykształconego układu odpornościowego. Nie jest zdolny stawić czoła potencjalnie szkodliwym czynnikom pochodzącym z jego otoczenia. Dlatego istotne jest, aby zapewnić mu wszechstronną ochronę przed wirusami, bakteriami czy substancjami chemicznymi, których wpływ mógłby zaważyć negatywnie na jego rozwoju. Jednym z podstawowych aspektów tego rodzaju działań jest odpowiednio częste pranie bielizny niemowlęcej przy użyciu dostosowanych do tego środków.

Pranie w pierwszych tygodniach życia dziecka

Aby ustrzec maleństwo, które dopiero przybyło na świat, przed wszelkimi potencjalnymi zagrożeniami, warto dołożyć szczególnych starań, by przez pierwszy miesiąc jego życia utrzymać właściwą higienę. Zarówno ubranka, jak i ręczniki czy ściereczki, które będą miały kontakt ze skórą dziecka, powinny być wyprane zawsze, gdy pojawi się na nich jakiekolwiek zabrudzenie, powstałe w wyniku kontaktu z wydzielinami malucha. Jeśli chodzi o wybór środka piorącego, powinien być nim wysokiej jakości proszek hipoalergiczny, wyposażony w atesty podmiotów kompetentnych w zakresie pediatrii (szeroką ofertę hipoalergicznych środków do prania znajdzisz na stronie: https://sklep.jelp.pl/).

Jeśli używany materiał jest wizualnie czysty, nie znaczy to oczywiście, że nie wymaga prania. Częste pranie ręczników w tym okresie życia pomaga ograniczyć rozwój drobnoustrojów, dla których znajdujący się na ręczniku martwy naskórek stanowi znakomite środowisko bytowania. Nie znaczy to, że konieczne będzie pranie po jednym przelotnym kontakcie materiału ze skórą. Jeśli wycieramy ręczniczkiem całe ciało dziecka, powinien on trafić do pralki po 1-2 użyciach. Większość położnych zaleca, by pranie ręczników niemowlaka odbywało się w temperaturze 90 st. C.

Higiena jest konieczna, sterylność szkodzi

W kolejnych miesiącach życia dziecka warto poluźnić restrykcyjne zasady dotyczące prania jego bielizny i ręczników. Ręcznik dla niemowlaka powinien być wówczas prany w 60 st. C. Jeśli dziecko jest zdrowe, dopuszczalne staje się pranie akcesoriów co 2 dzień. Choć przestrzeganie podstawowych zasad higieny jest ważne, by zmniejszyć ryzyko chorób skóry, układu oddechowego czy moczowego. Pedantyczne dbanie o czystość materiałów lub powierzchni w otoczeniu niemowlaka może odnieść skutki odwrotne od zamierzonych.

Obecnie wiemy już, że nieuchronny kontakt z mikrobiologicznym środowiskiem, w którym przebywa dziecko, nie powinien być postrzegany w jednoznacznie negatywnych kategoriach. Wręcz przeciwnie – pomaga on jego organizmowi kształtować odpowiedzi immunologiczne na czynniki zagrażające, przyczyniając się do rozwoju optymalnej flory bakteryjnej na zewnątrz i wewnątrz ciała. Z tego względu drobiazgowa dezynfekcja materiałów czy przestrzeni wokół nie jest zalecana ponieważ oże przyczyniać się do powstawania alergii, a także promować rozwój groźnych szczepów bakterii.

[Głosów:28    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here