Każdy rodzic prędzej, czy później staje przed dylematem, jaką zabawę zorganizować dziecku w czasie niepogody. Ileż można skakać po wielkich kałużach i rozchlapywać wodę, budować z klocków, czy bawić się w dom? Pewnie, że najprościej posadzić dziecko przed telewizorem lub niech ogląda bajki. Tylko czy to jest dobre rozwiązanie? Oczywiście, że nie! Dziecko spędzające czas przed ekranem nie rozwija się prawidłowo. Nie ćwiczy umiejętności manualnych, jego kreatywność nie jest w żaden sposób pobudzana, a rozleniwiony umysł nie chce pracować. W deszczowy dzień świetnie sprawdzą się książki dla dzieci. W zależności od potrzeb i wieku dziecka, będą one miały kolorowe rysunki, duże litery i wciągającą fabułę. Małe dzieci potrzebują przy czytaniu asysty rodziców, którzy przeczytają test i wspólnie z dzieckiem omówią obrazki, starsze poradzą sobie same.

Krzyżówki dla dzieci

Krzyżówki dla dzieciInnym rozwiązaniem są krzyżówki dla dzieci dostępne w postaci wydawnictw periodycznych lub jednorazowych. Na rynku dostępne jest mnóstwo czasopism dla dzieci, które oferują im zabawy umysłowe, w tym łamigłówki, rebusy, wykreślanki i krzyżówki dla dzieci. Krzyżówki te dostosowane są do wieku dziecka. Niektóre skonstruowane są tak, by nawet dziecko nie piszące jeszcze mogło wspólnie z rodzicem je rozwiązywać. Są to zazwyczaj diagramy, gdzie zamiast typowej definicji krzyżówkowej mamy obrazek do odgadnięcia, np. nazwę zwierzęcia lub przedmiotu. Osoba dorosła wpisuje hasło w odpowiednie miejsce diagramu. Takie krzyżówki dla dzieci sprawdzą się także w przypadku dziecka siedmioletniego, które właśnie uczy się liter.

Starsze dzieci z przyjemnością rozwiążą krzyżówki dotyczące ich świata: ulubionych bohaterów baśni, życia codziennego i zabaw. Dzięki krzyżówkom dzieci rozwijają i bogacą słownictwo, uczą się definiowania i rozwiązywania problemów. Przy okazji rozwiązywania krzyżówek można dziecku podsunąć słownik ortograficzny i języka polskiego, a nawet słownik synonimów, dzięki czemu dziecko pozna te jakże przydatne w późniejszej karierze szkolnej książki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here