Wychowywanie dzieci to zadanie trudne, z którym nie wszyscy rodzice sobie radzą. Kiedy sytuacja wymyka się im spod kontroli często szukają pomocy u psychologa. Jednak nie wszyscy są gotowi zgłosić się po taką pomoc. Na szczęście istnieje bogata literatura na temat wychowania potomstwa. Książki o wychowaniu dzieci to większości wypadków pozycje literatury fachowej, w których przedstawiono wyniki najnowszych badań w tej dziedzinie. Jeśli więc macie problem ze swoim potomstwem warto sięgnąć po taką książkę. Ale oczywiście czytać powinni również rodzice, których dzieci nie sprawiają większych problemów. Po co? Po to, aby być jeszcze lepszymi rodzicami i wychować dzieci na porządnych ludzi.

Książki o wychowaniu dzieci

Literatura przedmiotu jest bardzo obfita. Obok najnowszych pozycji, prezentujących najnowsze trendy w sztuce wychowywania dzieci, możemy również skorzystać prac klasycznych, które dzięki zawartej w nich wiedzy i wskazówek stały się książkami ponadczasowymi. Jakie książki o wychowaniu dziecki warto więc czytać?

Dialog zamiast kar, Zofia Aleksandra Żuczkowka

To bardzo ciekawa pozycja polskiej autorki, która postuluje stosowanie dialogi w rozwiązywaniu problemów z dziećmi. Książka szczególnie jest przydatna rodzicom, którzy zmagają się z dzieckiem trudnym lub z ADHD. Pozycja z pewnością warta polecenia.

Rodzicielstwo przez zabawę, Lawrence J.Cohen

W tym wypadku mamy do czynienia z autorką, która postuluje rozwiązywanie problemów wychowawczych poprzez zabawę. Zabawa ma również być platformą do budowania bliskości i wzajemnych relacji. Poprzez zabawę dziecko może się nauczyć wyrażać emocje. Według niektórych recenzji książką jest trudna i ciężka w odbiorze, ale jak najbardziej warta lektury.

Wychowanie bez kar i nagród, Alfie Kohn

W tej książce zapoznamy się z modelem wychowania, które odrzuca stosowanie dyscypliny. Dla rodziców o tradycyjnych poglądach na wychowawstwo może to książka trudna do przyjęcia. Ale przecież po to jest literatura, aby móc poszerzać horyzonty. Dlatego warto sięgnąć po książkę Kohna i zapoznać się z jego propozycjami na wychowanie dzieci. Autor ten uważa, ze wychowanie na zasadzie stosowania kar i nagród niesie za sobą negatywne skutki. I przedstawia wiarygodne badania, które potwierdzają jego tezę. Kohn postuluje wychowanie dzieci na bazie budowania wzajemnych relacji. Według niego najważniejsze są poczucie bezpieczeństwa i zaufanie. Książka z pewnością warta jest przeczytania i dogłębnej analizy.

A może jednak pomoc psychologa

Jeśli jednak nie mamy głowy do książek, zawsze możemy skorzystać z pomocy psychologa. Poradnie rodzinne chętnie udzielą nam wszelkiej pomocy i wskazówek w kwestii wychowania dzieci. Ważne aby z wszelkimi wątpliwościami nie zmagać się samemu tylko szukać pomocy. Odpowiednie wychowanie dzieci to inwestycja na przyszłość.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here