Okres niemowlęcy, czyli pierwsze 12 miesięcy życia to najbardziej intensywny czas w rozwoju człowieka. Postępy dziecka obserwujemy praktycznie z tygodnia na tydzień i świadczą one o prawidłowym lub nie rozwoju naszego malucha. Ponieważ istnieją pewne czasowe widełki, w których powinny pojawić się poszczególne umiejętności, możemy wyłapać nieprawidłowości i zasygnalizować oraz skonsultować je z lekarzem. Być może zaleci nam wizytę u specjalisty lub powie jak stymulować rozwój naszego dziecka.

Jak wygląda rozwój niemowlaka?

Pierwszy miesiąc życia to okres noworodkowy, w którym dziecko jest zazwyczaj mało aktywne, a większość czasu w ciągu doby przesypia, budząc się tylko na jedzenie. Jego wzrok jest jeszcze niewykształcony, a skóra cienka i mocno zaróżowiona. Kiedy połaskoczemy noworodka po policzku powinien przygotować odwrócić główkę i otworzyć buzię do ssania, natomiast dotyk wewnętrznej części dłoni spowoduje zaciśnięcie piąstki.

W drugim miesiącu nasz maluch może już rozpoznawać twarze domowników i reagować uśmiechem. Ponadto zaczyna unosić główkę, a ciałko pokrywa warstwa tłuszczyku.

Rozwój niemowlakaTrzymiesięczny maluszek reaguje na dźwięki i odwraca główkę w ich stronę. W tym miesiącu zaczyna się faza głużenia, czyli początek rozwoju mowy dziecka. Pierwsze 3 miesiące są nazywane przez pediatrów i położne czwartym trymestrem ciąży. Dopiero po tym okresie dziecko klimatyzuje się w nowym świecie i jest gotowane na jego poznawanie.

W czwartym miesiącu zaobserwujemy zapewne zainteresowanie zabawkami, które znajdą się w zasięgu wzroku. Początkowo niemowlak potrafi skupić uwagę tylko na jednej zabawce, dlatego nie należy przesadzać z ich ilością zawieszoną nad jego główką. Za sprawą zabawek możemy stymulować rozwój fizyczny, zachęcając do obracania główki w obie strony.

W piątym miesiącu nasz maluszek powinien podwoić swoją masę urodzeniową, a głużenie może już przekształcać się powoli w gaworzenie. Natomiast szósty miesiąc to czas poznawania swojego ciała i jego możliwości. Niemowlak zacznie przekręcać się z brzuszka na plecy i odwrotnie.

W kolejnych miesiącach następują już indywidualne różnice pomiędzy poszczególnymi dziećmi. Niektóre półroczne dzieci zaczynają pełzać inne zaczną miesiąc lub dwa później. Najważniejsze jest, aby widoczne były regularne postępy. W kolejnych miesiącach pojawi się raczkowanie, siadanie, wstawanie, a niektóre roczne dzieci zaczną stawiać już pierwsze kroki. Jeśli chodzi o mowę to pojawią się już pierwsze proste słowa, a maluch potroi swoją urodzeniową wagę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here