Wielu rodziców zastanawia się jaki chodzik dla dziecka wybrać oraz czy w ogóle go kupować. Chodzik dzielą się na dwa podstawowe typy: chodzik pchacz oraz tradycyjny chodzik, w którym dziecko siedzi, a właściwie wisi nad podłogą. Który wybrać?

Rodzice często są namawiani przez rodzinę do kupna tradycyjnego chodzika, jednak nie jest on najlepszym wyborem. Dlaczego? Taki chodzik sprawia, że dziecko nie stawia stóp prawidłowo, a najczęściej na palcach, co nie uczy go właściwej postawy. Maluch nie ćwiczy zmysłu równowagi, przez co może mieć kłopoty z samodzielnym chodzeniem. Zwisająca pozycja dziecka również nie ma na niego dobrego wpływu, a więc taki chodzik nie będzie dobrą inwestycją, a już na pewno nie prezentem. Mimo tego, że posiada wiele ciekawych dla dziecka zabawek, nie wpływa korzystnie na jego zdrowie i ogólny rozwój.

Chodzik dla dzieckaLepszym rozwiązaniem wydaje się chodzik pchacz, który wspomaga samodzielnie stojące dziecko w poruszaniu się. Ten rodzaj chodzika pomaga ćwiczyć równowagę oraz nie powoduje wad postawy. Dziecko samo może zdecydować kiedy korzysta z chodzika, co pozwala uniknąć złych skojarzeń z nim związanych. Dodatkowo chodzik pchacz posiada wiele zabawek, wspierających rozwój dziecka. Dzięki takiemu rozwiązaniu maluch może korzystać z chodzika nie tylko w celu nauki chodzenia.

Chodzik dla dziecka

Oczywiście dziecko nauczy się chodzić również bez takich akcesoriów, a decyzja o zakupie chodzika należy do rodziców, dlatego nie warto go prezentować dziecku bez wcześniejszej konsultacji z nimi. Warto pamiętać, że jeżeli dziecko czuje się gotowe do chodzenia, to będzie chodzić, a jeśli jego mięśnie nie są jeszcze gotowe na taką aktywność, to żaden chodzik go do tego nie zmusi. Wybierając chodzik dla dziecka warto kierować się zdrowiem dziecka oraz praktycznością, ponieważ w ciasnym mieszkaniu nasz maluch nie będzie miał chęci przemieszczać się za pomocą chodzika, bo będzie mu on chodzenie utrudniał, a nie ułatwiał. Z pewnością chodzik nie jest niezbędnym wyposażeniem w domu z małym dzieckiem, a jego posiadanie nie zagwarantuje nam, że nasze maleństwo szybciej nauczy się chodzić. Jednak, gdy decydujemy się na zakup chodzika warto wybrać pchacz.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here