Rodzicom, którzy w wychowywaniu swoich pociech chcą dojść do perfekcji, z pomocą przychodzi literatura fachowa. Na rynku księgarskim pozycji dotyczących dzieci i ich wychowania jest mnóstwo. Często są to pozycje, które opierają się na najnowszych ustaleniach badaczy, i które opisują najświeższe trendy w wychowaniu dzieci. Sztuką jest wyłowić książki najważniejsze, które coś ciekawego wnoszą do tematu. Na blogach książkowych można z kolei znaleźć rankingi książek o dzieciach. To znacznie ułatwia sprawę. Możemy polegać na opinii osób, które już książki przeczytały i mają na ich temat nieco do powiedzenia. Jakie więc książki o dzieciach są warte uwagi? Które pozycje są najbardziej wartościowe i lektura ich jest dla rodzica wręcz obowiązkiem?

Książki o dzieciach

Poniżej przedstawiamy nasz subiektywny wybór najważniejszych książek na temat wychowania dzieci. Selekcji dokonaliśmy na podstawie opinii jakie przewijają się na blogach i forach książkowych. naszym zdaniem powinni zaznajomić się nimi wszyscy rodzice, które pragną jak najlepiej dla swoich dzieci, i którzy chcieliby po prostu być lepszą matką i lepszym ojcem.

Być rodzicem i nie skonać. Rodzicielstwo na luzie, Tom Hodgkinson

To bardzo ciekawa pozycja dla rodziców, których rodzicielstwo przerasta.  Autor postuluje by do tematu podejść na luzie i nie przejmować się wpadkami. To wychowanie w harmonii i bez niepotrzebnego napięcia. Organizowanie wypadów do wesołego miasteczka czy wysyłanie dzieci na pozalekcyjne zajęcia nie zawsze musi oznaczać, że będzie to dla twoich pociech odpowiednia atrakcja. Zdaniem Hodgkinsona dzieci czasami warto zostawić same sobie.

Dziecko bez kosztów, Giorgia Cozza

To książka o tym jak nie zbankrutować przy wychowywaniu dziecka. Głównym motywem książki jest kwestia nie kupowania. Nie wydawania pieniędzy na zbędne zabawki, gadżety, na zbyt dużo ubrań. Autorka zahacza również o kwestie ekologiczne – mniej produktów to mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Podnosi również zbędność wielu produktów, które kupujemy w dobrej wierze. Lektura z pewnością warta uwagi.

Wychowanie bez nagród i kar, Alfie Kohn

To bardzo interesująca pozycja dla rodziców. Autor postuluje w niej bardzo neutralny sposób wychowywania dzieci. Uważa, że system kar i nagród z zasady jest błędny i do niczego dobrego nie prowadzi. Według niego dzieci wykonują wtedy obowiązki czy też uczą się nowych rzeczy tylko z perspektywy ewentualnych kar i nagród.

Matka feministka, Agnieszka Graff

Również interesująca książka dla rodziców, a zwłaszcza matek. Pokazuje zmagania z rodzicielstwem od strony kobiet, ich potrzeb i emocji. Powinni ją jednak przeczytać również mężczyźni. Książka mądra i poruszająca.

To tylko kilka najciekawszych naszym zdaniem pozycji. A książek o dzieciach jest znacznie więcej. Warto wiec szukać kolejnych książek i przede wszystkim czytać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here