Moda na sztruks powróciła do łask w ostatnich latach, dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej na temat pielęgnacji tej tkaniny. Prawidłowe obchodzenie się ze sztruksową kurtką czy też spodniami może znacząco przedłużyć ich karierę w garderobie. Poznaj kilka najważniejszych zasad dotyczących prania, suszenia oraz prasowania popularnego, wykonanego najczęściej z bawełny materiału.
Pranie sztruksu – na lewej stronie i w niskich temperaturach
Fani pralek mogą odetchnąć z ulgą – sztruks nie wymaga prania ręcznego i można go śmiało włożyć do pralki. Zazwyczaj jest to materiał wykonany w 100% z bawełny, dlatego sztruksowe ubrania należy prać w specjalnych programach dla tkanin delikatnych w temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza. Zaleca się także pranie na lewej stronie, dzięki czemu włókna materiału mniej odczują skutki prania i wirowania.
Sztruks można również wyprać ręcznie, należy jedynie pamiętać o tym, żeby obchodzić się z ubraniem naprawdę delikatnie i nie trzeć zbyt mocno materiału. Po zakończonym praniu ręcznym lub w pralce warto wygładzić tkaninę przed suszeniem, co może pomóc w uniknięciu niezbyt estetycznych zagnieceń. Nie zaleca się prania razem jasnych i ciemnych ubrań sztruksowych.
Suszenie i prasowanie – ważny etap w dbaniu o materiał
Wiele materiałów nie wymaga specjalnej uwagi w kwestii suszenia. Modny sztruks jest jednak dość trudną i wymagającą tkaniną. Mokre ubrania sztruksowe można suszyć na linkach lub popularnych suszarkach, ale należy uważać na umiejscowienie klamerek, które mogą pozostawić trudne do usunięcia wgniecenia. Nie należy używać suszarek do ubrań. Prawidłowe suszenie sprawi, że sztruks nie będzie wymagał prasowania.
Jeśli jednak spodnie czy też sukienka pogniotły się nieco podczas podróży lub w wyniku niewłaściwego przechowywania w szafie, to należy sięgnąć po żelazko. Delikatna tkanina wymaga prasowania zgodnie z kierunkiem włosa, na lewej stronie, w niskiej temperaturze oraz uprzedniego zwilżenia. Dość bezpiecznym rozwiązaniem jest parownica lub prasowanie przez ręcznik lub bawełniany materiał. Zbyt mocne dociskanie żelazka lub zbyt wysoka temperatura mogą sprawić, że na ubraniu pojawią się świecące miejsca.
Usuwanie plam ze sztruksowych ubrań – ostrożnie!
Najlepszym sposobem na przedłużenie żywotności sztruksu jest unikanie zaplamienia. W codziennym pośpiechu trudno jednak zapobiec nieprzewidzianym wypadków typu rozlana kawa, maźnięcie lakierem do paznokci czy też zabrudzenie smarem. Sztruks jest delikatnym materiałem, który nie przepada za odplamiaczami oraz innymi agresywnymi środkami czyszczącymi.
Zaplamienie sztruksowej kurtki nie musi jednak oznaczać, że nadaje się ona jedynie do wyrzucenia. Można nawet sięgnąć po detergenty – wystarczy zachować ostrożność, rozcieńczyć środek i nie używać zbyt dużo siły. Należy natomiast unikać alkoholu i rozpuszczalników, które mogłyby zniszczyć lub odbarwić delikatną tkaninę. Czasami może wystarczyć samo mydło i woda.