W jakim wieku podarować dziecku klocki konstrukcyjne?

0
851

Dzieciństwo to czas intensywnego rozwoju i zdobywania umiejętności, które będą potrzebne w dorosłym życiu. Żeby wspierać malucha w poznawaniu otaczającego świata, warto dostarczać mu zabawki edukacyjne, których zadaniem jest nauka przez zabawę. Do tej kategorii zaliczają się klocki konstrukcyjne, jednak czy będą odpowiednie dla dzieci w każdym wieku? Wyjaśniamy, kiedy podarować maluchowi pierwszy zestaw klocków.

Klocki konstrukcyjne a wiek dziecka

Potrzeby dziecka zmieniają się wraz z wiekiem, a to wymaga dostarczania coraz bardziej angażujących zabawek. Najbardziej uniwersalne rozwiązanie stanowią klocki, gdyż mogą towarzyszyć maluchowi przez cały okres dzieciństwa. Kluczowy jest tu dobór odpowiedniej wielkości i form do zdolności manualnych pociechy. Sklep internetowy Cobi oferuje zestawy podzielone na kategorie wiekowe, które zaczynają się już od 0 do 2 lat. Przyjmuje się jednak, że najlepszym wiekiem na podarowanie pierwszego modelu do złożenia jest ukończenie 3 roku życia. Wówczas dziecko posiada już sprawność manualną i wyobraźnię przestrzenną, która pozwoli mu na ułożenie budowli według określonego schematu.

Nie oznacza to, że młodsze pociechy nie będą zainteresowane zabawą klockami konstrukcyjnymi. Na rynku są bowiem dostępne zestawy składające się z niewielkiej ilości elementów, które różnią się pod względem rozmiarów i kształtów. Z ich połączeniem poradzą sobie nawet najmłodsi, a takie klocki konstrukcyjne dostarczą nie tylko rozrywki, ale pozytywnie wpłyną na rozwój motoryki małej.

Jak wybrać klocki konstrukcyjne

Klocki konstrukcyjne nie są nowym wynalazkiem, gdyż były dostępne w sprzedaży już od dawna. Zainteresowanie takimi konstrukcjami wzrosło wraz z popularyzacją zabawek edukacyjnych jako elementu wspierającego prawidłowy rozwój dziecka. To przełożyło się różnorodność zestawów dostępnych na rynku, wśród których znajdziesz klocki konstrukcyjne dopasowane do kategorii wiekowej oraz zainteresowań malucha. Podczas wyboru warto wziąć pod uwagę potrzeby i preferencje pociechy, dzięki czemu zabawa będzie jeszcze bardziej wciągająca. Modele występują w kilku tematach przewodnich jak na przykład:

  • samoloty,
  • łodzie,
  • czołgi,
  • pojazdy wojenne,
  • historyczne auta,
  • bohaterowie bajek,
  • statki kosmiczne.

Układanie klocków konstrukcyjnych to świetna forma spędzania czasu wolnego, która niesie za sobą wiele korzyści. Tworzenie modeli według instrukcji rozwija wyobraźnię i kreatywność, a ponadto jest doskonałym treningiem umiejętności manualnych. Ze względu na ogromny wybór zestawów, znalezienie odpowiedniego kompletu nie powinno stanowić problemu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here