Spośród wielu przyczyn braku apetytu wśród dzieci jest między innymi fakt, że naszemu maluchowi najnormalniej w świecie nie smakują potrawy przez nas przyrządzane. Wiadomo, że każdy rodzic pragnie dla swego dziecka wszystkiego co najlepsze, w tym również zdrowego i wartościowego jedzenia. Dążąc jednak do tego, aby serwowane przez nas posiłki były pożywne, często zapinamy, że dla dziecka równie istotne jest wygląd potrawy. Jak gotować i podawać nasze posiłki, aby maluch zjadał wszystko z ochotą?

Gotowanie dla dzieci

Gotowanie dla dzieciGotowanie dla dzieci nie jest łatwe. Przed wszystkim obowiązują nas pewne normy zarówno ilościowe, jak i jakościowe, dotyczące żywienia dzieci na poszczególnych etapach rozwoju. Trzeba tez pamiętać o tym, aby wybierać dla malucha jedzenie jak najmniej przetworzone. Wiadomo, że zabiegani rodzice często są po prostu zmuszeni do korzystania z gotowych półproduktów, aby zaoszczędzić trochę czasu. Tymczasem przyzwyczajenie dziecka od najmłodszych lat do jedzenia gotowych posiłków może w przyszłości zaprocentować bardzo złymi nawykami żywieniowymi. Kluczem do sukcesu w materii gotowania dla malucha jest odpowiednia organizacja oraz wiedza.

Wiedza i eksperyment

Wiedza jest bardzo ważna. Jeśli rodzic ma świadomość składu serwowanych posiłków, zarówno tych, które przyrządza zupełnie samodzielnie, jak i tych, przy których wspomaga się gotowcami, to będzie mu zdecydowanie łatwiej panować nad dietą dziecka. Z czasem może się okazać, że korzystanie z gotowych dań jest nie tylko bardziej kosztowne, ale i mniej pożyteczne dla zdrowia dziecka, a co najważniejsze, trudniejsze niż przyrządzenie domowego posiłku.

Dziecko wcale tak bardzo nie różni się od nas dorosłych w kwestii jedzenia. Poznają coraz to nowe smaki, wyrabia w sobie indywidualne preferencje i upodobania kulinarne. Powinniśmy je uwzględniać podczas komponowania diety malucha. Ale ważne jest również eksperymentowanie, które sprawia, że dziecko uczy się nowych smaków, poznaje nowe aromaty i połączania. A zróżnicowana dieta to podstawa zdrowia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here