Dzieci potrzebują zabawy. Dostarczmy im więc zabawy, która wesprze ich rozwój. Istnieje cała masa gier i łamigłówek logicznych. Pozwolę sobie opisać kilka z nich.

Gry logiczne dla dzieci

Gry logiczne dla dzieciHexx jest to gra dla najmłodszych, którzy nie znają jeszcze liczb, a potrafią rozróżniać kolory. Hexx przypominają puzzle. Składają się z sześciokątów podzielonych na trójkątne pola, gdzie poszczególne pola mogą mieć różne kolory. Wygrywa ten, który pierwszy pozbędzie się wszystkich puzzli. Z łamigłówek nieliczbowych można zaproponować dzieciom labirynt Maze-a-Pix, który stanowi hybrydę sztuki i rozrywki. Mianowicie często po stosownym wyznaczeniu drogi od wejścia do wyjścia powstaje obrazek coś konkretnego przedstawiający.

Sudoku dla dzieci

Dla dzieci, które znają liczby, nawet powszechnie znane Sudoku mogłoby spełnić swoją rolę, ale są mniej popularne równie ciekawe łamigłówki. Są to na przykład obrazki logiczne. Tym razem z liczbami. Jeśli dziecko już umie liczyć to poradzi sobie z nim. Potrzeba tylko cierpliwości i wytrwałości, ponieważ nie zawsze widać które kratki należy pokolorować. Gry logiczne dla dzieci, a także łamigłówki, docelowo będą znajdować się w czasopismach Logi Junior. W sprzedaży znajdują się ostatnio właśnie obrazki logiczne. Czekamy na więcej. A tymczasem wróćmy do gier logicznych z liczbami.

Domino

Mało kto nie zna domino. Jest to gra podobna do Hexx. Można powiedzieć, że Hexx się z niej wywodzi. Dobrze pokazać dzieciom jak wygląda domino i na czym polega. Istnieje też cała gama łamigłówek na bazie domino. Na przykład rozłożone na planszy liczby należy podzielić na kostki domino, w jaki sposób zostały rozłożone. Ale nie tylko domino, lecz sam Hexx dorobił się łamigłówek w różnych wariacjach na jego temat. Dobrze też pokazać dziecku wielokropek, tzw. slitherlink, polegający na tworzeniu pętli lub Hashi polegającego na łączeniu tzw. „wysp” by powstała ciągła droga przez wszystkie „wyspy”.

Te powyższe łamigłówki pomimo, że zawierają liczby wymagają od dziecka wyłącznie liczenia, nie trzeba znać żadnych działań arytmetycznych. Z tych niewymagających liczenia należałoby jeszcze dołożyć Sym-a-Pix – też łamigłówkę obrazkową, uczącą znajdowania symetrii. Można by wymieniać tych gier i łamigłówek całe mnóstwo. Najważniejsze jednak by dziecko się czymkolwiek zainteresowało.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here