Każdy wie, ze dzieci są bardzo różne i nie należy ich porównywać. Jednak czasami jest to silniejsze od nas i zastanawiamy się, dlaczego córeczka kuzynki tak pięknie chodzi, a nasz synek w tym samym wieku dopiero raczkuje. Kiedy indziej myślimy sobie, że synek sąsiadów w wieku dwóch lat, buduje już piękne zdania. A nasz dwulatek wydaje tylko pojedyncze sylaby i nie wiadomo o co mu chodzi.

Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Kiedy dziecko zaczyna mówićPóki lekarz nie widzi problemu, nie warto przesadnie martwić się rozwojem pociech. Czas wszystko weryfikuje. Tak jak dorośli mają inne talenty, tak samo dzieci zostały wyposażone w inny zestaw wad i zalet. Kiedy dziecko zaczyna mówić, oddychamy z ulgą, ponieważ odmienia to sposób naszej komunikacji, teraz wiemy już, że ono nas rozumie, a my rozumiemy nasze dziecko. Choć nie wszystkie zdania będą poprawne stylistycznie warto chwalić dziecko za starania.

Jeśli chcemy by miało duży zasób słownictwa, warto dużo czytać maluchowi i śpiewać, wtedy słowa będą dla niego naturalną czynnością. Niektóre dzieci zaczynają nabierać w prawy w mówieniu w wieku około trzech lat, jest to oczywiście norma, często okazuje się wtedy, ze idzie im coraz lepiej, a za jakiś czas będziemy marzyć, by choć na chwilę zamilkły. Bywają dzieci, które w wieku 18 miesięcy dość sprytnie porozumiewają się z otoczeniem językiem werbalnym, znacznie to ułatwia ich wychowywanie, ponieważ wiemy jakie mają potrzeby i możemy obserwować ich piękny rozwój.

Nauka mówienia

Nie trzeba na siłę przyspieszać procesu nauki i wymuszać na dziecku powtarzanie wybranych słów. Jeśli nie chce tego robić, oznacza to,że nie przyszedł na to jeszcze odpowiedni czas. Jeśli będziemy chcieli wymuszać na dziecku pewne zwroty językowe, prędzej sami popadniemy we frustrację. Nie warto zbyt wysoko podnosić poprzeczki. Chodzi raczej o to, abyśmy byli szczęśliwi, wtedy również bardziej radosne i zadowolone będą nasze dzieci,a co za tym idzie będą miały dobre warunki do rozwoju. Zestresowany rodzic powinien przemyśleć swoje priorytety życiowe, bo stres nie jest dobrym doradcą, wręcz przeciwne, wyrządza wiele szkód.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here