W przypadku chorowania na cukrzycę ważniejsza od brania leków może okazać się sama dieta. Poprzez jej zmianę daje się sobie szansę na unormowanie gospodarki hormonalnej oraz wyrównanie poziomu glukozy we krwi. A charakterystycznym objawem obu typów cukrzycy są właśnie skoki tego cukru. Aby im zapobiec, należy zdrowo i odpowiednio jeść. W takim razie co to jest cukrzyca i jak się ją leczy? Jak powinna wyglądać prawidłowo skonstruowana dieta cukrzycowa?

Metody leczenia zależą w głównej mierze od tego, jaki jest typ tej cukrzycy. A istnieją dwie podstawowe odmiany tej choroby – cukrzyca typu pierwszego i cukrzyca typu drugiego. W przypadku cukrzycy typu pierwszego, dotyczącej głównie osób bardzo młodych i dzieci, dieta sama w sobie niewiele niestety zdziała. Naukowcy wciąż nie odkryli bowiem jednoznacznej przyczyny tej choroby. Mają oczywiście pewne przypuszczenia, ale jak na razie żadne z nich nie zostało potwierdzone badaniami. Cukrzycę typu pierwszego można więc leczyć wyłącznie poprzez regularne podawane insuliny i trzeba w ten sposób działać. Młodzi cukrzycy na pewno powinni zaopatrzyć się w glukometry i pompy insulinowe. To dzięki tym urządzeniom zyskają większą kontrolę nad swoją chorobą i będą w stanie efektywniej ją leczyć. U tych pacjentów dieta powinna oczywiście ograniczać ilość węglowodanów prostych, jednakże nie zastąpi ona niestety klasycznego leczenia.

Co innego cukrzyca typu II. Tej można bowiem całkowicie się pozbyć wyłącznie poprzez zastosowanie odpowiedniego jadłospisu. Dieta cukrzycowa w przypadku tej jednostki chorobowej powinna koncentrować się maksymalnie na… odchudzaniu! Bo cukrzyca typu II jest typową chorobą osób otyłych i osób cierpiących na nadwagę. Nie ma więc innej drogi do wyleczenia jak tylko utrata nadmiernej masy ciała. Ważne jest przy tym to, by odchudzać się zdrowo i nie stosować głodówek, które mogą pogłębić problemy z cukrzycą. Zdrowe produkty, odpowiednie dla osób chorujących na cukrzycę typu drugiego, oferuje sklep dla cukrzyków diabetyk24.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here