Skolioza to dość powszechne schorzenie, które dotyka przede wszystkim dzieci i młodzieży. Z roku na rok skrzywienie kręgosłupa jest diagnozowane u coraz większej liczby młodych ludzi. Nieleczona skolioza prowadzi nie tylko do pogłębienia się deformacji i zaburzenia proporcji ciała, ale także sprzyja powstawaniu dolegliwości bólowych, które w późniejszym czasie przechodzą w stan przewlekły oraz prowadzi do ucisku narządów wewnętrznych. Szczególnie niebezpiecznym jest stan, gdy niepodjęte w porę leczenie skoliozy, prowadzi do niewydolności krążeniowo-oddechowej.
Czym jest skolioza?
To boczne skrzywienie kręgosłupa, które przybiera kształt litery C lub S. Skoliozę można rozpoznać już u noworodka, wówczas mamy do czynienia z wrodzonym skrzywieniem kręgosłupa. Im wcześniej rozpoznana zostanie zmiana, tym leczenie skoliozy jest skuteczniejsze i w pełni zapobiega dalszym deformacjom. Skolioza rozwija się także u osób dorosłych, na skutek postępującego zwyrodnienia stawów międzykręgowych. Także wówczas podjęcie odpowiedniego leczenia, hamuje pogłębianie się zwyrodnienia (i deformacji) oraz przywraca komfort życia.
Metody diagnostyczne
Zamiast czekać miesiącami na konsultację, dobrym rozwiązaniem może okazać się ortopeda Warszawa prywatnie. Szybsza diagnostyka to szybciej podjęte leczenie. Na początku przeprowadza się wywiad rodzinny oraz badanie kliniczne, podczas którego możliwe jest zaobserwowanie pewnych nieprawidłowości. Test kąta Cobba pozwala z kolei na określenie stopnia skrzywienia. Pełen obraz skrzywienia kręgosłupa dostarcza natomiast badanie rentgenowskie oraz rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa. Możliwe jest wówczas wdrożenie precyzyjnego leczenia, w tym operacji.
Sposoby leczenia skoliozy
W przypadku niewielkiej wady kręgosłupa, które nie są obciążone dalszą deformacją, stosuje się leczenie zachowawcze. Dobre rezultaty daje wówczas fizjoterapia. Skrzywienie, które nie przekracza kąta czterdziestu stopni, leczy się przy pomocy specjalnie dobranych ćwiczeń oraz gorsetu ortopedycznego. Większe skrzywienie można skorygować już tylko poprzez zabieg operacyjny. W ten sposób można zmniejszyć nawet znaczną skoliozę i skutecznie zatrzymać dalszą deformację kręgosłupa.
Odpowiednio wcześnie podjęte leczenie skoliozy pozwala uchronić dziecko przed przykrymi konsekwencjami w przyszłości, które mogą nie tylko obniżyć jego własną samoocenę, ale także spowodować rozwój uciążliwych zwyrodnień w obrębie kręgosłupa.