Terapia ręki związana jest z zaburzeniami motoryki ruchowej. Przeprowadzana jest najczęściej u dzieci, u których zauważono pewnego rodzaju dysfunkcje w zakresie posługiwania się dłonią. Chodzi przede wszystkim o to, by móc zniwelować zaburzenia, poprzez które maluch nieodpowiednio wykorzystuje dłoń czy same palce. Bagatelizowanie takich terapii może w efekcie przyczyniać się do niesprawności ruchowej w obrębie pisania, malowania i innych czynności, jakie wiążą się z wykorzystywaniem dłoni.

Kto korzysta z terapii ręki?

Terapia ręki zalecana jest najczęściej uczniom w klasach 1-3, bo to wtedy zauważalne są pierwsze dysfunkcje. Pierwszym sygnałem może być niestaranne pismo czy niedokładne rysunku. Warto pamiętać, że na terapię ręki kwalifikowane są nie tylko dzieci z niedowładami, ale też takie, które otrzymały zalecenia z poradni psychologiczno-pedagogicznych. Musimy zdać sobie sprawę, że dysfunkcji bardzo często nie da się zauważyć bez specjalistycznej wiedzy, dlatego to właśnie pedagodzy wysyłają do poradni celem wykonania koniecznych badań.

Jak przebiega terapia ręki?

Co ważne, terapia ręki zawsze musi być dobrana wedle indywidualnych potrzeb, ale warto mieć na uwadze, że przeważnie przebiega w sposób nieinwazyjny. Chociaż zwykle realizowana jest w gabinetach terapeutycznych w grupach bądź na zajęciach indywidualnych, to bez problemu wsparciem dla ekspertów mogą być także rodzice, którzy dbają o realizację ćwiczeń także w warunkach domowych.

Terapia ręki w domu

Dziecko, któremu zalecono terapię ręki, powinno przede wszystkim regularnie ćwiczyć sprawność dłoni. Sprawdza się rysowanie szlaczków, malowanie, rysowanie, ugniatanie plasteliny, modelowanie. By niwelować trudności manualne, idealnie sprawdzi się wodna kolorowanka farma, wycinanki, ale też układanki czy puzzle. Z łatwością można zmienić terapię w doskonałą zabawę i rozrywkę, bo przecież wodne kolorowanki cieszą się ogromną popularnością, jeśli pod uwagę weźmiemy zajęcia kreatywne, w których dzieci uczęszczają najczęściej.

W jaki sposób jeszcze udaje się prowadzić terapię ręki w warunkach domowych? Eksperci podpowiadają, że dobrze sprawdza się nauka sznurowania butów, nawlekania koralików czy zapinania guzików. Tego rodzaju zadania bez problemu można realizować w ramach zwyczajnych prac domowych. Dzięki temu profesjonalna terapia wspierana jest w ramach codziennego funkcjonowania. Warto podkreślić, że w większości przypadków kilkumiesięczna intensywna praca dłoni przyczynia się do całkowitego zniwelowania zaburzeń motoryki ruchowej tej części ciała.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here