Spośród zabawek przeznaczonych dla dzieci niezmienną popularnością cieszą się klocki. W sprzedaży znaleźć można wiele rodzajów i odmian tych produktów. Część rodziców jest zwolennikami kupowania swym pociechom wyrobów drewnianych, inni preferują tworzywa sztuczne. Podstawową zaletą drewna jest jego naturalność i ekologiczność. Klocki wykonane z litego drewna charakteryzują się zwykle prostymi kształtami i dosyć dużymi rozmiarami, dlatego nie występuje ryzyko ich połknięcia. W przypadku kupowania barwionych produktów należy zwrócić uwagę czy zastosowana farba jest bezpieczna i wolna od szkodliwych substancji. Osoby preferujące klocki z tworzyw sztucznych podkreślają ich różnorodność i walory estetyczne. Możliwość tworzenia różnych kształtów pozwala uzyskiwać różne figury i wzory. Decydując się na zakup klocków plastikowych, trzeba zwrócić uwagę na jakość zastosowanego tworzywa. Zdarza się, że tańsze produkty pochodzące z Chin są źle spasowane, łamią się lub zawierają w swym składzie szkodliwy dla zdrowia formaldehyd.

Walory edukacyjne klocków

Zdaniem specjalistów rodzice powinni zachęcać dzieci do zabawy klockami, ponieważ taka zabawa ma wiele walorów edukacyjnych. Poprzez budowę różnorodnych konstrukcji maluch rozwija swoją kreatywność oraz zdolności manualne. W sprzedaży znajdują m.in. klocki z literkami, dzięki którym dziecko może stopniowo zapoznawać się z alfabetem. Literki naniesione na poszczególne elementy rozbudzają ciekawość i przykuwają uwagę. Maluchy, które wcześnie mają do czynienia z alfabetem, szybciej uczą się pisać i czytać. Istotną zaletą tego rodzaju zabawek jest to, że mogą z nich korzystać zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Kolorowe klocki z literkami w kształcie sześcianów są często wykorzystywane podczas nauki czytania. Układanie prostych słów za pomocą klocków jest dla dziecka znacznie bardziej atrakcyjne niż pisanie na kartce. Wybierając zestawy dla dzieci, należy zwrócić uwagę by ich rozmiar i kształt był dostosowany do wieku.

Rozwój dziecka

W sprzedaży znaleźć można klocki przeznaczone dla maluchów, które ukończyły pierwszy rok życia, jak i zestawy dla trzylatków. Niektóre komplety wyposażone są zdjęcia z przykładowymi budowlami. Dzięki takim obrazom dziecko może odtwarzać pokazane wzory, a następnie je modyfikować. Poszczególne klocki mogą się między sobą różnić materiałem, sposobem łączenia, a także kształtem i wielkością. Bez względu na wygląd większość certyfikowanych produktów wyróżnia się wysoką jakością i przyczynia się do szybszego rozwoju manualnego i umysłowego dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here