Średni czas trwania porodu

Statystycznie, średni czas trwania porodu pierwszego dziecka wynosi od 6 do 10 godzin, natomiast szacuje się,  że kolejne porody mogą być nieco krótsze i wynosić ok. 4 – 6 godzin. Zależność ta jest jednak bardzo różnorodna i nie należy kierować się zasadą szybszego porodu drugiego dziecka. Niektóre kobiety natura obdarzyła niezwykłą predyspozycją do szybkiego porodu, niestety inne muszą zdać się na cierpliwość i wytrwałość.

Poród naturalny – co wpływa na jego długość ?

Poród naturalny jest procesem złożonym, na który wpływa wiele czynników. Jednym z głównych są skurcze macicy w wyniku których szyjka macicy skraca się i rozwiera aż do momentu osiągnięcia rozwarcia umożliwiającego przyjście dziecka na świat – ok. 10 cm. Trudno jest określić jak długo będzie trwało osiągnięcie pełnego rozwarcia, gdyż jest to indywidualna cecha każdej kobiety. Nie mniej jednak szacuje się, że w ciągu 1 godziny szyjka macicy ulega rozszerzeniu o ok. 0,5 – 1 cm. Nie należy jednak obliczać czasu porodu na tej podstawie, ponieważ może być to zupełnie złudne.

Czynnikiem wpływającym na wydłużenie czasu porodu naturalnego może być również kondycja fizyczna organizmu, a także wiek ciężarnej. W ostatnich latach obserwuje się wydłużenie czasu porodu o około 2,5 h przy jednoczesnym wzroście wieku kobiet rodzących. Obecnie kobiety rodzą w coraz późniejszym wieku, nie są także dobrze przygotowane fizycznie, co z pewnością wpływa na długość akcji porodowej.

Kolejnym aspektem jest stosowane znieczulenia zewnątrzoponowego. Polega ono na podaniu środka znieczulającego do kręgosłupa. W wyniku zabiegu pacjentka nie odczuwa bólu skurczy porodowych, jest w pełni świadoma tego co się z nią dzieje. Wydawałoby się, że jest to gwarancją szybkiego i bezbolesnego porodu – nic bardziej mylnego!

Zbyt szybkie podanie środka znieczulającego może bowiem wydłużyć poród naturalny. Pacjentka nie czuje wówczas bólu, nie wie na jakim dokładnie etapie porodu się znajduje i nie posiada naturalnych odruchów parcia bądź są one zmniejszone.  W konsekwencji akcja porodowa wydłuża się, ale jest zdecydowanie mniej bolesna, a pacjentka może odczuwać większy komfort psychiczny.

Jak przygotować się do porodu naturalnego ?

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na aspekt przygotowania psychicznego ciężarnej jeszcze przed porodem. Dobrze jest porozmawiać wcześniej z kobietami, które już rodziły i mają to za sobą. Z pewnością udzielą cennych rad i wskazówek. Pomocna będzie również położna, która w codziennej pracy obserwuje proces porodu i czas jego trwania. Doskonale wie co może mieć wpływ na przyspieszenie akcji oraz jak wcześniej przygotować ciało do porodu naturalnego. Dobra położna na pewno z chęcią doradzi i pomoże przejść przez okres ciąży jak i samego porodu.

Przygotowano przy współpracy z MUM

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here