Coraz więcej rodziców w Polsce decyduje się na noszenie swoich dzieci w chustach oraz nosidłach. Wiązanie chusty nie jest najłatwiejsze i wiele mam obawia się takiego rozwiązania. Dla tych osób nosidła są idealnym rozwiązaniem.

Nosidła są przeznaczone przede wszystkim dla dzieci samodzielnie siedzących. Na rynku dostępne są również modele specjalnie dostosowane dla maluszków, które jeszcze nie siedzą, aczkolwiek w przypadku tak małych dzieci lepiej skorzystać z chusty.

Ceny nosideł są bardzo zróżnicowane. Najtańsze zaczynają się już od około 300zł. Dobrej jakości nosidło znanej firmy to koszt około 500 zł. Warto kupić lepsze nosidło, będziemy mieć wtedy gwarancję jakości i bezpieczeństwa dla naszego dziecka. Popularne firmy produkujące nosidła to Fidella, Tula, LennyLamb, Storchenwiege.

Jakie są rodzaje nosideł dla dzieci?

Ze względu na rodzaj panelu rozróżniamy nosidła z panelem

  • miękkim lub usztywnianym,
  • wąskim lub szerokim.

Najlepiej wybrać nosidełko ergonomiczne, czyli z panelem miękkim, bez żadnego wypełnienia i dające podparcie udom dziecka na całej długości. Dzięki miękkiemu panelowi nosidło dobrze przylega do ciała dziecka i dostosowuje się do kształtu jego pleców. Wiele nosideł jest szytych z tych samych materiałów co chusty, co dodatkowo podnosi komfort dziecka. Tkaniny te są odporne, dobrze znoszą upływ czasu i nie odbarwiają się. Należy uważać na nosidła, mające sztywny panel i nie uwzględniające podparcia dla ud dziecka – takie nosidła mogą się przyczyniać do rozwoju wad stawów biodrowych.

Ze względu na konstrukcję nosidła dzielą się na:

  • nosidła wiązane – pas biodrowy oraz prasy naramienne wiąże się na podwójny węzeł,
  • nosidła klamrowe – pas biodrowy i pasy naramienne zapinane są klamrami,
  • nosidła hybrydowe – pas biodrowy zapinany klamrą, pasy naramienne wiązane.

Nosidła mogą być regulowane lub nie. Kupując nosidło bez regulacji, zdecydowanie nie powinno się tego robić na wyrost. Musi być ono dopasowane zarówno do dziecka, jak i do rodzica. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie nosidła w optymalnym rozmiarze, a gdy będzie za małe sprzedaż i zakup nowego. Wybierając wielkość nosidła należy pamiętać, że powinno ono podtrzymywać dziecko w stabilnej, symetrycznej pozycji. powinno dawać podparcie miednicy oraz udom na całej długości.

Wygodne nosidła dziecięce

Panel natomiast powinien sięgać do granicy dołów podkolanowych. Wysokość panelu powinna być dobrana tak żeby zabezpieczyć kręgosłup dziecka na całej długości. Jeśli chodzi o nosidło regulowane to warto zwrócić uwagę na takie, której mają możliwość płynnej regulacji wielkości. Można je bardzo łatwo dopasować indywidualnie. Nawet w przypadku nosideł regulowanych zazwyczaj dostępne są dwa rozmiary: baby (standard) oraz toddler. Zazwyczaj opis nosidełka zawiera widełki wiekowe lub wagowe, warto kierować się nimi przy wyborze rozmiaru.

Jak zakładać nosidełko dla dziecka?

Pamiętajmy, że dziecko w nosidle nosimy zawsze zwrócone w kierunku rodzica, czyli w pozycji brzuch dziecka do brzucha rodzica lub brzuch dziecka do pleców rodzica.

Aby założyć nosidło należy najpierw dopasować pas biodrowy. Jego środek powinien opierać się na kolcach biodrowych. Dzięki temu ciężar dziecka będzie prawidłowo przenoszony, tak aby obciążać nogi a nie kręgosłup rodzica. Pas biodrowy może być wiązany lub zapinany na 3-punktową klamrę, co zapobiega jej rozpięciu.

Następnie należy, trzymając dziecko jedną ręką, założyć na jego plecy panel, równocześnie wkładając swoje w ramię nosidła. Zmienić rękę i powtórzyć. Na końcu zapina się pas na wysokości klatki piersiowej lub przy szyi. Potem należy dopasować nosidło, tak aby było wygodne.

Nosidło to ciekawa alternatywa dla wózka, zapewniająca dziecku bliskość i kontakt z rodzicem. Warto rozważyć taką opcję.

Więcej dowiesz się tutaj: https://rodzinaeko.pl/nosidla-1

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here