Płacz dziecka może być wywołany wieloma czynnikami. Jednym z nich jest kolka niemowlęca. Warto zgłębić ten temat, ponieważ kryje on wiele ciekawostek, faktów i mitów, które warto rozgromić!
Zobacz też: http://jegoego.pl/histeryczny-placz-niemowlaka/
Kilka słów o kolce niemowlęcej
Kolka jest stosunkowo łagodnym zaburzeniem. Charakteryzuje się występowaniem okresów przedłużonego płaczu dziecka, który trudno jest ukoić. Płacz taki pojawia się jakby nagle i wydaje się nie mieć konkretnej przyczyny. Kolka niemowlęca dotyczy około 20% niemowląt, a pojawia się zazwyczaj około 2. tygodnia życia. Badania wskazują, że szczyt kolki pojawia się w 6. tygodniu życia i może trwać nawet do końca 3-5 miesiąca życia. Kolka niemowlęca najczęściej pojawia się wieczorami i nie jest wywołana konkretnym czynnikiem, więc nie można zapobiec jej pojawieniu się, a jedynie łagodnemu przebiegowi i szybszemu wyeliminowaniu. Tym samym na pojawienie się kolki nie ma wpływu sposób, w jaki mama karmi dziecko; płeć malucha czy też wiek ciążowy podczas urodzenia dziecka. Kolka niemowlęca – a tak naprawdę frustracja rodziców spowodowana tym, że dziecko płacze – może wywołać u rodziców nie tylko poczucie winy, ale również mieć wpływ na depresję poporodową matki czy też występowanie zespołu dziecka potrząsanego.
Kolka niemowlęca, czyli…
Przez wiele lat kolka niemowlęca była traktowana jako ból brzucha spowodowany nagromadzeniem się gazów. To zaś było traktowane jako skutek diety mamy. Obecnie kolkę niemowlęcą traktuje się jako skutek niedojrzałego przewodu pokarmowego, zmiany flory jelitowej, zaburzenia w wydzielaniu serotoniny, palenie papierosów przez mamę, niewłaściwą technikę karmienia (technikę, a nie sposób – naturalnie czy mlekiem modyfikowanym).
Płacz dziecka a kolka niemowlęca
Dlaczego tak dużo mówi się o płaczu ,,kolkowym’’? Otóż ten rodzaj płaczu trudno zdefiniować, ale każda mama gdy tylko go usłyszy, będzie wiedziała, że dziecko płacze z powodu kolki. Naukowo i bardziej merytorycznie o płaczu wywołanym kolką niemowlęcą mówi się wówczas, gdy spełnia on każdy z poniżej wymienionych objawów.
- Ten charakterystyczny płacz rozpoczyna się i ustępuje do ukończenia 5. miesiąca życia dziecka.
- Dziecko płacze jakby w sposób regularny, a każde kolejne momenty płaczu wydłużają się (nie jest to jednak reguła). Dziecko w okolicach płaczu grymasi, marudzi, jest rozdrażnione bez konkretnej przyczyny, nagle.
- Powyższym objawom nie towarzyszą zaburzenia wzrastania, inne choroby, gorączka.
Przeczytaj też: http://szansadzieciom.pl/porod-i-lozysko-kobiety/