Życie z niepełnosprawnym dzieckiem może być problematyczne. Zwłaszcza, że jego potrzeby są znacznie większe, aniżeli potrzeby dziecka zdrowego. Niepełnosprawność dziecięca może się objawiać w różnych aspektach – fizycznym lub umysłowym i w zależności od jej spektrum, dziecku należy zapewnić różne warunki, by mogło komfortowo funkcjonować.

Zobacz też: http://www.blogprasa.pl/dziecko-niepelnosprawne/

Niepełnosprawność umysłowa

Dziecko, które jest niepełnosprawne umysłowo nie rozwija się w tym samym tempie, co jego rówieśnicy. Co za tym idzie, jego potrzeby są zupełnie inne. Takie dziecko jednak nie powinno nie mieć kontaktu ze swoimi rówieśnikami, lecz wręcz przeciwnie.

Jednakże tok jego nauczania będzie wyglądał zupełnie inaczej niż u dzieci zdrowych. Wszystko zależy od stopnia niepełnosprawności dziecka. Możliwe, że przy lekkiej niepełnosprawności umysłowej dziecko będzie mogło uczęszczać do normalnej szkoły, z oddziałami integracyjnymi, a wówczas będzie miało kontakt zarówno z dziećmi zdrowymi, jak i niepełnosprawnymi.

Dzieci, które cierpią na różne zaburzenia umysłowe, jak np.: ADHD czy autyzm mogą funkcjonować w środowisku dzieci zdrowych. Jednakże ich nauczyciele i opiekunowie muszą mieć świadomość przebiegu dziecięcych zaburzeń, ze względu na możliwe wystąpienie ataków. Bardzo ważnym jest, by wiedzieć, jak się wtedy zachować, by pomóc dziecku, a nie zaszkodzić.

Niepełnosprawność fizyczna

Dzieci, które są niepełnosprawne fizycznie wymagają dużej ilości uwagi od rodziców i swoich opiekunów. Takie dzieci bowiem muszą mieć odpowiednie sprzęty lub akcesoria, aby mogły się poruszać w odpowiedniej formie dla ich rodzaju niepełnosprawności.

Również, bardzo ważnym jest, aby środowisko, w którym dzieci z niepełnosprawnością fizyczną przebywają, było dostosowane do ich indywidualnych potrzeb.

Dziecko, które porusza się na wózku inwalidzkim powinno mieć zapewnione podjazdy lub windę, którą będzie mogło wjechać na piętro. Dziecko, które porusza się o kulach również powinno mieć możliwość skorzystania z windy, gdyż schody mogą stanowić dla niego za duże wyzwanie.

Przeczytaj też: http://www.mamopotrafisz.pl/maly-elegant/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here