Czy wiesz, że 52% Polaków ma w swoim domu pupila? Najczęściej dbamy o psy, pod swój dach chętnie przyjmujemy też koty. Na podium plasują się również gryzonie. Chociaż wydawałoby się, że te nie wymagają szczególnej opieki, decyzja o ich przygarnięciu musi być racjonalna. Chcesz kupić milutkiego króliczka albo wręczyć małe, kicające zwierzątko dziecku? Sprawdź, jak odpowiednio przygotować się na przyjęcie „nowego członka rodziny”.

Poznaj charakter królika

Zanim wybierzesz się do sklepu zoologicznego po puszystego króliczka, poznaj nieco jego charakter. Dzięki temu podejmiesz właściwą decyzję. Musisz wiedzieć, że królik nie jest ozdoba pokoju, nie spędza całego dnia w klatce, ma swoje potrzeby, które należy spełniać.

Przede wszystkim weź pod uwagę, że królik domowy żyje około 7-10 lat i wymaga stałej, nierzadko wymagającej opieki. Niektóre gubią sierść, trzeba je regularnie wyczesywać. Najlepiej też królika wysterylizować, aby zniwelować jego ewentualne problemy zdrowotne w przyszłości.

Poznaj kilka cech typowych dla królików, co lubią, a co denerwuje te zwierzęta. Okazuje się, że króliki nie lubią podróżować i bardzo przywiązują się do danego miejsca. Niezbyt lubią, kiedy bierze się je na ręce, znacznie bardziej wolą przebywać w otoczeniu ludzi, ale z dystansem.

Króliki lubią się bawić, a jeśli nie mają odpowiednich zabawek, wypuszczone z klatki będą podgryzać meble, kable albo inne elementy domowego wyposażenia. Te zwierzęta są towarzyskie, wymagają uwagi, a przede wszystkim odpowiedniej pielęgnacji. Należy zadbać o właściwą dietę królika oraz zawsze czystą klatkę.

Wyprawka dla królika

Podstawą jest stałe miejsce przebywania zwierzęcia. Dobrze sprawdzi się klatka dla królika zamówiona na AquaelZoo, przy czym należy wziąć pod uwagę jej rozmiary. Zwierzak powinien mieć swobodę ruchów, klatka może zająć naprawdę sporo miejsca. Co więcej, należy ustawić ją w cichym miejscu, najlepiej w niezbyt często uczęszczanym. To ważne szczególnie na początku jego pobytu w nowym domu, kiedy królik jest bardzo zestresowany.

W klatce musi znaleźć się miseczka na wodę albo poidełko, miseczka na karmę oraz kuwetka. Podstawą wyposażenia klatki jest też siano. Króliki w odróżnieniu od chomików niezbyt dobrze funkcjonują w trocinach.

Istotne jest też nabycie zabawek dla królika. W dobrych sklepach zoologicznych znajdziesz takie, które zwierzak będzie mógł bezpiecznie gryźć, bo taką aktywność króliki lubią najbardziej.

Przygotuj dom na przybycie królika

Musisz wiedzieć, że znudzony królik, jeśli zostanie wypuszczony z klatki, szybko znajdzie przedmiot do gryzienia. O ile to możliwe pochowaj kable, luźno leżące elementy wyposażenia domu, wszelkie papiery, książki i ważne dokumenty. Nigdy nie zostawiaj królika bez opieki. To zwierze ciekawskie, wystarczy moment, aby schował się za szafę albo z inne miejsce, z którego będzie mu trudno wyjść. Kiedy będziesz wypuszczać królika z klatki, koniecznie zamknij balkon albo drzwi na taras. Raczej dawaj mu ograniczoną przestrzeń do aktywności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here