Filtrowanie wody to podstawowa czynność, która ma zagwarantować, że w danym zbiorniku będą panować warunki sprzyjające rozwijaniu się rybiej fauny. Jak dobrze wiedzą wszyscy wprawieni akwaryści, utrzymanie wody na odpowiednim poziomie to warunek sprawnego działania każdego zbiornika akwariowego. Poniżej skupiamy się na filtrowaniu wody – podpowiemy jakie rodzaje pomp do filtrowania warto wybrać, jakie ich modele znajdziesz w sklepach oraz w czym tkwi wyjątkowość poszczególnych urządzeń. 

Napowietrzanie akwarium – czemu służy?

Napowietrzanie akwarium jest niezwykle ważne z uwagi na potrzeby mieszkających w nim stworzeń. Przede wszystkim – napowietrzanie polega na wtłaczaniu w wodę pęcherzyków powietrza. Tym samym, napowietrzanie nie jest równoznaczne z natlenianiem wody, lecz pełni zgoła inne funkcje.

Napowietrzacze wprawiają także w ruch wody w zbiorniku, która zamiast stać w miejscu, zaczyna delikatnie i powoli przemieszczać się. Dzięki temu woda w poszczególnych częściach zbiornika będzie odznaczać się równomiernym stopniem utlenienia, a także nie będzie zamulona. Jest to niezwykle ważne, gdyż w wodzie znajdują się różnego typu zanieczyszczenia – przede wszystkim resztki rybiej żywności, odchody Twoich podwodnych mieszkańców oraz potencjalnie inne zabrudzenia.

Dzięki stosowaniu napowietrzaczy, wody jest także sprawniej czyszczona przez filtry. Napowietrzacze niwelują różne negatywne zjawiska – takie choćby jak tendencja do gromadzenia się zanieczyszczeń w kątach, wzdłuż krawędzi ścian lub w zagłębieniach podłoża. 

Napowietrzanie do Twojego akwarium – przegląd najpopularniejszych modeli

Do napowietrzania stosuje się urządzenia nazywane filtrami. Najczęściej, wybór pada na filtry wewnętrzne, choć urządzenia zewnętrzne również cieszą się wzięciem wśród niektórych grup odbiorców. W czym tkwi różnica między nimi? Przede wszystkim filtry wewnętrzne są prostsze w montażu i obsłudze. Ponadto, są to filtry łatwo dostępne i tanie, które możesz z łatwością nabyć w sklepach stacjonarnych jak i internetowych. Filtry wewnętrzne stosuje się w zbiornikach o objętości większej niż 60 litrów. W akwariach większych rozmiarów mogą okazać się niewystarczająco wydajne.

Ponadto, filtry można podzielić w zależności od sposobu ich działania. Wyróżniamy pod tym względem filtry pracujące mechanicznie, biologicznie i chemicznie. Filtrowanie mechaniczne polega na wyłapywaniu zanieczyszczeń obecnych w wodzie – zostają zassane przez filtr, a następnie zatrzymują się na materiale absorbującym – na przykład gąbce.

Filtracja chemiczna polega na wychwytywaniu zanieczyszczeń chemicznych, w tym także metali ciężkich i potencjalnie innych substancji chemicznych. Medium filtracyjnym jest wówczas zeolit, węgiel aktywny lub inny materiał. Filtracja biologiczna polega natomiast na usuwaniu związków azotowych (amoniak, azotyny, fosforany, azotany). Medium filtracyjnym są różnego typu ceramiki.

Warto też rozróżnić produkty energooszczędne od ich konwencjonalnych odpowiedników. Do pierwszej kategorii należy m.in. energooszczędna pompa Unipump –  wyjątkowo wydajna, pracująca z niskim poborem energii oraz przy niskim natężeniu emitowanych dźwięków. Są to produkty dedykowane dla początkujących hodowców rybek, dzieci i młodzieży oraz wszystkich tych, którzy pragną, by ich akwarium działało w sposób ekonomiczny, wydajny, a zarazem komfortowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here