Każda kobieta oczekująca dnia swojego porodu na pewno wielokrotnie zastanawiała się nad tym, co tak właściwie robi dziecko w brzuchu. Czym się zajmuje i czy ma jakikolwiek kontakt z otoczeniem? Czy śni, czy może po prostu zapada w głęboki sen przypominający czarną pustkę? Zachowania dzieci w brzuchu bywają naprawdę zaskakujące. Mało kto zdaje sobie z nich sprawę.
Dziecko w brzuchu
Przez większość czasu dzieciaczki po prostu bezczynnie leżą w brzuszku swojej mamy, ale zdarza im się również wykonywać bardziej nietypowe i zaskakujące ruchy. Są one przeważnie wyczuwalne. Mama odczuwa spory nacisk na brzuch i nawet nie ma zielonego pojęcia, że właśnie jej szkrab wykonał fikołka albo prawdziwe salto. W pierwszych miesiącach ciąży maluch ma naprawdę sporo miejsca na tego rodzaju akrobacje. Przeważnie jednak leży z głową skierowaną w dół, w ten sposób przygotowując się już powoli do przyjścia na świat.
A co się dzieje z dzieckiem, gdy to mama zaczyna się nietypowo poruszać? Gdy na przykład zaczyna się tak mocno śmiać, że cały jej brzuch podskakuje? Dziecko oczywiście rusza się razem z nim. Zaczyna podskakiwać w brzuchu dokładnie tak, jak gdyby właśnie szalało w parku trampolin. Śmiech jest zdrowy i dla mamy, i dla dziecka. Doprowadza on bowiem do brania głębszych oddechów, dzięki którym krew w żyłach płynie szybciej i doprowadza więcej tlenu do komórek, który przedostaje się także do organizmu malca.
Sen dziecka
Zawsze najbardziej intrygujący dla rodziców jest jednak sen. Czy dziecko w brzuchu śni? Oczywiście tak! Już w około dwudziestym trzecim tygodniu ciąży u dziecka zaczyna występować faza REM odpowiadająca właśnie za kolorowe wizje i marzenia w trakcie spania. Oczywiście dziecięce sny w niczym nie będą przypominać tych dorosłych. Każdy człowiek tak naprawdę śni o tym, co dobrze zna, także maluszek może śnić chociażby o pępowinie czy np. ssaniu swojego kciuka.
Warto też wspomnieć o tym, że dziecko przebywające w brzuchu potrafi odczuwać niemalże wszystkie smaki i zapachy, które towarzyszą potrawom zjadanym przez mamę. Najbardziej odczuwalne są dla niego oczywiście te ostre i intensywne aromaty, czyli np. cebula bądź czosnek. W taki oto sposób maluch przygotowuje się do samodzielnego przyjmowania pokarmów. Już w brzuszku może zapoznawać się z różnorodnymi smakami.