Kaszki to jeden z podstawowych elementów diety najmłodszych dzieci. Są smaczne i pożywne a forma w jakiej są podawane dzieciom sprawia, że chętnie je zjadają. Kaszki dla dzieci można oczywiście kupić w sklepie. Są one jednak nafaszerowany różnymi dodatkami, które nie zawsze są dobre dla zdrowia i rozwoju najmłodszych. Sklepy posiadają także w asortymencie także ekologiczne produkty, te jednak charakteryzują się dość wysoką ceną. Idealnym wyjściem jest przygotowywanie takich kaszek w domu, ze zdrowych składników. Zajmuje to oczywiście trochę czasu, ale wszystko rekompensuje pewność co do tego co je nasze dziecko.

Kaszki dla dzieci – Rodzaje

Kasze dla dzieci można z grubsza podzielić na następujące rodzaje:

  • kasza jaglana – ma działanie antywirusowe, jest lekkostrawna i posiada mnóstwo witamin i minerałów
  • kasza kukurydziana – Bogate źródło witamin i minerałów (głównie magnez)
  • kasza orkiszowa – jest źródłem witamin (A, E, D, B) oraz żelaza, wapnia, magnezu i fosforu
  • pęczak – obniża poziom złego cholesterolu, działa także przeciwalergicznie
  • płatki owsiane – są źródłem niezbędnych aminokwasów i witamin a także białka i magnezu.

Kasze takie można łączyć ze sobą oraz z rożnego rodzaju owocami. Przygotowanie gotowych do spożycia produktów jest dosyć łatwe. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych i prostych przepisów:

Krem z marchewek

Do jego przygotowania będziemy potrzebowali 2,5 marchewki, 2 szklanki wody, szklankę kaszy jaglanej oraz odrobinę oliwy z oliwek. Marchewki należy umyć, obrać i pokroić na kawałki. Dodajemy je do sparzonej kaszy jaglanej i gotujemy. Następnie całość miksujemy aż do uzyskania konsystencji kremowej. Na tym etapie możemy dodać kilka kropel oliwy z oliwek.

Owsianka

Do przyrządzenia prostej i pożywnej owsianki musimy przygotować ćwierć szklanki płatków owsianych, pół szklanki wody oraz owoce (banany, truskawki, maliny). Płatki należy zalać wrzątkiem oraz odstawić pod przykryciem na kilka lub kilkanaście minut. Po dodaniu owoców owsianka jest gotowa do spożycia.

Płatki jaglane

Aby przygotować płatki jaglane potrzebujemy 3 łyżki owych płatków, pól szklanki wody, jedną śliwkę oraz szczyptę cynamonu. Płatki wrzucamy do zimnej wody i gotujemy około 2 minuty. Jeśli nabiorą odpowiedniej konsystencji dodajemy do całości umytą, obraną i pokrojoną śliwkę oraz szczyptę cynamonu. Całość trzeba oczywiście na koniec zmiksować. Taki posiłek jest gotowy do spożycia.

Jak widać przygotowanie podstawowych rodzajów kaszek w domu nie jest zbyt trudne. Myślę, że każdy kto potrafi gotować najprostsze potrawy poradzi sobie z nimi bez problemu.

Pamiętajmy, aby poszczególne kaszki podawać dzieciom na odpowiednim etapie rozwoju. Nie są one przeznaczone dla niemowlaków. Najlepiej przedyskutować tę sprawę z lekarzem lub dietetykiem. Podane przepisy można stosować po ukończeniu przez dziecko ok 12 miesiąca życia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here