Okres niemowlęcy to szczególny okres dla rozwoju dziecka. Jego ciało intensywnie się rozwija i rośnie. Mózg pracuje na najwyższych obrotach codziennie ucząc się nowych rzeczy. Kształtuje się również układ pokarmowy dziecka, które stopniowo oswaja się z coraz to bardziej różnorodnymi potrawami. Trzeba wiec dołożyć wszelkiej staranności aby potrawy dla naszych maluchów były lekkostrawne a jednocześnie bogate w witaminy i minerały. Jedzenie dla niemowlaka należy przygotowywać z produktów świeżych, które pochodzą najlepiej do sprawdzonych dostawców.

Jedzenie dla niemowlaka – jak przygotować?

Jak przygotować odpowiednie jedzenie dla niemowlaka? Przede wszystkim należy zauważyć, że posiłki dla dzieci w wieku niemowlęcym powinny mieć formę lekką do spożycia. Często wiec wszelkie produkty musimy zmiksować na papkę. Najlepiej używać do tego miksera lub blendera. Przygotowywanie pokarmów powinno odbywać się poprzez gotowania lub duszenie. Dopuszczalne jest pieczenie. Ale absolutnie należy unikać smażenia. Jest to bardzo niezdrowe nawet dla ludzi dorosłych, z ukształtowanym już układem pokarmowym, a co dopiero dla dziecka na tak wczesnym etapie życia. Podczas przygotowywania posiłków unikajmy ostrych przypraw takich jak pieprz czy ostra papryka. Postawny raczej na zieleninę – koperek czy też pietruszkę. Wyeliminujmy z diety cukier i sól. Do picia należy dziecku podawać raczej wodę. Wszelkie napoje słodzone a tym bardziej jeszcze gazowane są absolutnie zabronione.

Co powinien jeść niemowlak?

Jakie potrawy powinniśmy podawać naszemu dziecku aby jego dieta była odpowiednio zbilansowana? Jedzenie dla niemowlaka to przede wszystkim warzywa. Warto je ugotować najlepiej na parze. Dlaczego w ten sposób? Gotowanie na parze sprawia, że wszystkie cenne substancje pozostają w posiłku. Jeśli zdecydujemy się na gotowanie w wodze, wówczas duża ilość witamin i minerałów przejdzie właśnie do niej. Warzywa powinny być świeże, powinniśmy je podać dziecku najpóźniej nazajutrz od zakupu.

Kiedy już zdecydujemy się na rozszerzenie diety dziecka, warto aby papki zastąpić zupką. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście zupa warzywna ze świeżych produktów. Lepiej nie zagęszczać jej śmietaną, po to aby zachowała swój lekkostrawny charakter.

W dalszej kolejności zupki możemy okraszać również wkładem mięsnym. Dla dziecka najlepsze będzie mięso drobiowe lub ryby. Najlepiej taką porcję mięsa pozbawić elementów tłustych oraz skóry. Na koniec gotowania zmiksować z resztą zupy.

Kiedy już zadecydujemy o tym, że dziecko gotowe jest na spożywanie również drugiego dania możemy dietę poszerzyć o makarony, kasze i ziemniaki. Takie danie warto podać z kawałkiem chudego mięsa i bukietem surówek, które dostarczą naszemu maleństwu wielu witamin. Należy pamiętać, że posiłki dziecka powinny być niewielki i często podawane. Możemy również poprzedzać je drzemką, która znacznie wzmaga apetyt.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here