W Polsce odsetek związków małżeńskich kończących się rozwodem stale rośnie. To może spotkać każdego. Rozwód jest często sytuacją nieprzyjemną i bolesną, można jednak przeprowadzić go szybko i niemal bezboleśnie – najważniejsze, by jak najszybciej dojść do porozumienia. Najlepszym mediatorem i rozjemcą może się okazać adwokat od spraw rozwodowych w Gdańsku – doświadczony prawnik, który doprowadził do szczęśliwego zakończenia niejednego małżeństwa.

Pozew rozwodowy należy złożyć do wydziału cywilnego sądu okręgowego – to zasada, od której nie ma wyjątków. Kierując pozew o rozwój trzeba także wybrać sąd właściwy miejscowo.

Pozew o rozwód należy skierować do sądu właściwego dla obszaru, na którym miejsce zamieszkania mieli oboje małżonkowie, jeżeli jedno z nich wciąż tam zamieszkuje. Oznacza to, że jeżeli oboje małżonkowie wspólnie mieszkali w Gdańsku, jednak po rozpadzie pożycia zamieszkuje w tym mieście tylko powód, to składa wniosek do sądu okręgowego w Gdańsku. Jeżeli powód wyprowadził się, lecz pozwany wciąż zamieszkuje na tym obszarze, to właściwy wciąż pozostaje ten sąd – bez względu na to, gdzie aktualnie zamieszkuje powód.

Jeżeli małżeństwo nie miało wspólnego miejsca zamieszkania albo żadne z nich nie mieszka już na tym obszarze, wówczas o właściwości miejscowej sądu okręgowego decyduje miejsce zamieszkania pozwanego. Jeśli jednak nie jest ono znane – wówczas pozew rozwodowy można wnieść do sądu właściwego dla powoda.

Wykaz sądów powszechnych wraz z ich danymi teleadresowymi oraz stronami internetowymi znajdziemy na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości – www.ms.gov.pl. Należy pamiętać by nie tylko wysłać czy zanieść pozew do właściwego sądu, ale też wskazać go w samym wniosku.

W pozwie należy też wskazać uczestników postępowania, czyli powoda i pozwanego, oraz określić, czego się domagamy. Sprawa rozwodowa w Gdańsku może trwać dłużej lub krócej – w zależności od żądań stron, stosunków między nimi oraz istnienia woli porozumienia.

Masz pytania w sprawie dotyczącej rozwodu? Wejdź na stronę www

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here