Jesteś rodzice dziesięciomiesięcznego dziecka i zastanawiasz się jak najlepiej ułożyć dla niego dietę? Dziecko w tym wieku bardzo szybko się rozwija. Rośnie niemalże w oczach. Rozwija się układ kostny, mózg przyjmujący całą masę bodźców pracuje na największych obrotach. Dziecko codziennie uczy się czegoś nowego. To również czas kiedy jego dieta stale się rozszerza. Jeszcze nie dawno jedynym jego pokarmem było mleko matki. Teraz już może zjadać papki warzywne a nawet zupy i drugie dania. Oczywiście wszystko musi być odpowiednio przygotowane i podane w prostej do spożycia formie. Dieta 10 miesięcznego dziecka powinna być urozmaicona i dostarczyć mu wszelkich niezbędnych witamin i minerałów. Ważny jest też sposób spożywania posiłków. Niespieszne rodzinne obiady pozwolą wykształcić u dziecka odpowiednią kulturę spożywania posiłków.

Dieta 10 miesięcznego dziecka

Dieta 10 miesięcznego dziecka powinna być przede wszystkim lekkostrawna. Zatem należy maksymalnie ograniczyć tłuszcze, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego. W diecie na dziecka powinna znaleźć miejsce przede wszystkim zupa warzywna. Najlepiej przygotować ją ze świeżych warzyw z lokalnych zbiorów. Warzywa należy podać dziecku najpóźniej dzień po ich zakupie. Późnej stracą już na świeżości. Zupy można robić na przykład z marchwi i jabłek. Raczej omijajmy warzywa ciężko strawne jak kapusta czy groch. Młody układ pokarmowy nie może być zanadto obciążony. Do zup można również dodać mięso. Dobrym wyborem będzie mięso kurczaka lub indyka. Również w grę wchodzi ryba. Mięso należy pozbawić warstw tłuszczu oraz skóry. Wszystko najlepiej zblendować. Należy unikać przypraw ostrych takich jak pieprz czy ostra papryka. Możemy za to stosować łagodne przyprawy jak koperek czy pietruszka.

W wypadku gdy chcemy dziecku serwować również drugie danie, możemy oprzeć je na makaronie, kaszy lub ziemniakach. Przyprawy stosujemy na takich samych zadach jak w przypadku zup. Do tego możemy dodać kawałek mięsa: drób lub ryba, oraz bukiet surówek.

W przyrządzaniu potraw dla malca nie powinniśmy stosować smażenia. Może to bardzo niekorzystnie wpłynąć na jego zdrowie. Produkty poddajemy obróbce termicznej poprzez gotowanie, najlepiej na parze, pieczenie lub duszenie. Możemy stosować oliwę z oliwy i oleje roślinne.

Co jeszcze trzeba wyeliminować z diety?

W diecie dla 10 miesięcznego dziecka nie powinno być miejsca na cukier. Absolutnie wykluczone jest słodzenie potraw i napojów cukrem białym. Uważajmy też z owocami. Nie można przesadzić z ich ilością, ponieważ zawierają dużo cukrów prostych. Eliminujmy również słodzone napoje. Najlepiej do picia podawać dziecku wodę. Nie należy również przesadzać z solą. Jeśli wyeliminować jej całkowicie z jadłospisu to chociaż ograniczmy w maksymalnym stopniu. Sól jest niezdrowa również dla dorosłych osób, a co dopiero dla małych dzieci o jeszcze bardzo delikatnym układzie pokarmowym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here