Ciąża dzieli się na trymestry, trymestry na tygodnie, a od nich zależy samopoczucie przyszłej mamy. Prześledźmy, jak będzie się zmieniać podczas każdego z trymestrów.

I trymestr, tygodnie ciąży: 1 – 13

Pierwsze tygodnie ciąży to przede wszystkim wystąpienie różnych objawów, które mogą zapowiadać odmienny stan. Nie jest to jednak pakiet, który z ciążą dostaje każda kobieta. Każda z nas może doświadczać ich wszystkich naraz albo tylko kilku wybranych przez naturę.

Samopoczucie w pierwszych tygodniach ciąży, tak naprawdę zależy od ilości objawów, jakie odczuwamy. Wiadomo, im więcej, tym samopoczucie może być gorsze. Jednak każda kobieta inaczej odbiera swoją na przykład zmienność nastrojów, jedną śmieszy, inną denerwuje.

Dość popularne jest płakanie nawet na reklamach, czy wpadanie w szał, gdy nie możemy czegoś znaleźć. Nie jest tu winna jednak ciężarna kobieta, a działanie progesteronu w organizmie. Pomaga on w zagnieżdżeniu się zarodka i utrzymaniu ciąży, ale jest jednocześnie winowajcą naszej zmienności nastrojów.

Do kolejnych objawów ciąży w pierwszych tygodniach należy tkliwość piersi, ustanie miesiączki, zmęczenie, mdłości, częstsze oddawanie moczu, zwiększony apetyt, bądź jego brak.

II trymestr, tygodnie ciąży: 14 – 26

Tygodnie ciążyKu uldze przyszłych mam, w tych tygodniach ciąży ustaje część objawów z pierwszego trymestru. Kobieta czasem czuje się lepiej, niż gdy w ciąży jeszcze nie była.

Ustają mdłości, wymioty, częste oddawanie moczu, a nawet zmęczenie. Kobieta dostaje świeżego zastrzyku energii, dzięki ustąpieniu tych najdokuczliwszych objawów. Poza tym włosy stają się piękniejsze, cera promienieje, a silne wahania hormonów się normują. Brzuszek jeszcze nie jest zbyt duży i nie przeszkadza w różnych aktywnościach. Także z radości czerpanej z seksu, na który wraca ochota.

W tym trymestrze pierwszy raz poczujemy ruchy płodu, które z pewnością wynagrodzą nam złe samopoczucie z pierwszego trymestru.

III trymestr, tygodnie ciąży: 27 – 39

W ostatnim trymestrze dzidziuś jest coraz większy, odczuwamy ociężałość i niezdarność, bóle pleców, skurcze łydek i puchnięcie nóg. Dochodzą też uciążliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak zgaga, wzdęcia czy zaparcia. Niestety wraca też objaw z pierwszego trymestru i pojawia się częste oddawanie moczu. Brzuszek jest już zdecydowanie większy i ciężko znaleźć sobie wygodną pozycję do spania. Do tego dzidziuś jest już bardziej ruchliwy i może w nocy nas budzić.

Może samopoczucie w ciąży nie brzmi optymistycznie. Choć pamiętajmy, nie wszystkie objawy musimy odczuwać u siebie. To z pewnością, pierwsze spojrzenie na maleństwo, pierwszy płacz, pierwszy uśmiech, słowo… – wynagrodzą nam wszystko.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here